Lipensko

Území okolo přehradní nádrže Lipno v jihozápadní části Jihočeského kraje při hranici s Bavorskem a Rakouskem. Zahrnuje oblast od horního toku Vltavy až po Vyšší Brod. Přehradní nádrž s plochou 48,7 km2, vybudovaná v letech 1952 až 1959, nese jméno podle městečka Lipno nad Vltavou a zadržuje až 305 milionů m3 vody. Unikátní je vodní elektrárna využívající značný spád Vltavy mezi Lipnem nad Vltavou a Vyšším Brodem. Na turbíny umístěné v umělé jeskyni hluboko pod povrchem padá voda z výšky 160 m. Dnes je Lipensko největší rekreační oblastí jižních Čech a právem je nazýváno jako “jihočeské moře”. Nabízí rozmanité možnosti trávení volného času i přírodní krásy šumavského podhůří, řadu kulturních a historických pamětihodností a zároveň možnost návštěvy sousedního Rakouska. Jezero využívají “klasičtí” rekreanti i vyznavači vodních sportů (jachting, windsurfing, kiting) a samozřejmě rybáři. Okolí jezera je součástí Chráněné krajinné oblasti Šumava. Na pravém břehu se vyskytují unikátní přírodní lokality dosud téměř nezasažené civilizací. Mnohdy přímo v těsné blízkosti jezera najdeme kulturní, technické a architektonické památky předchozích staletí, ale i nově budované moderní rekreační komplexy s hotely a penziony, restauracemi, obchody, hernami a diskotékami (především v Lipně nad Vltavou).

Vltava se počíná měnit v jezero u Nové Pece, původně dřevařské osady, dnes centra turistiky a východiště turistických tras k mnoha atraktivním cílům (Plešné jezero, hora Plechý, Schwarzenberský kanál). Dalším rekreačním a turistickým střediskem je na levém břehu městečko Horní Planá s přívozem na druhý břeh do Bližší Lhoty. S osudy spisovatele Šumavy Adalberta Stiftera (1805–1868) seznamuje návštěvníky expozice v jeho rodném domku i naučná stezka v těsném okolí obce. Těžba grafitu proslavila na přelomu 19. a 20. století Černou v Pošumaví, dnes vyhlášené rekreační centrum s řadou kempů, kotvištěm jachet a středisky vodních sportů. V jihovýchodní části přehradní nádrže leží Frymburk. Prochází jím cyklostezka lemující levý břeh jezera a je proto vyhledáván hlavně milovníky in-line bruslení a cyklisty. Nedaleko je Lipno nad Vltavou, v jehož blízkosti stojí přehradní hráz. Městečko samotné se v posledních letech proměnilo intenzivní výstavbou v moderní rekreační centrum. Nad ním funguje lyžařský areál, v létě využívaný jako bikepark. Součástí areálu je lanové centrum a bobová dráha. Krásný pohled na jezero nabízí 40metrová vyhlídková věž Stezky korunami stromů. Již na pravém břehu leží Přední Výtoň, jejíž dominantou je štíhlá věž kostela sv. Filipa a Jakuba z konce 14. století. Atraktivním výletním cílem na pravém břehu je zřícenina jednoho z nejvýše položených hradů v Čechách Vítkův kámen, přístupná z přední Výtoně či z Frýdavy. Z jeho věže se otevírá úchvatný výhled na Lipenské jezero.

Vltava pod přehradou pokračuje do vyrovnávací nádrže Lipno II nad Vyšším Brodem, jehož chloubou je cisterciácký klášter s rodovou hrobkou Rožmberků (je zde pohřben mj. poslední příslušník rodu Petr Vok). Městečko je zároveň výchozím bodem vodáckého splouvání Vltavy pod Lipnem. Řeka posléze dospěje do Rožmberka nad Vltavou, jenž je pravidelnou zastávkou vodáků (je zde několik kempů). Na ostrohu nad ním se tyčí mohutný hrad, veřejnosti přístupný, na němž se podle pověsti zjevuje Bílá paní neboli Perchta z Rožmberka.

Turistický spolek Lipenska
Loučovice 51, 382 76 Loučovice
https://www.jiznicechy.cz/turisticke-oblasti/li-lipensko

Fotogalerie

Marina v Lipně nad Vltavou, zdroj: Libor Sváček archiv Vydavatelství MCU
Lipenské jezero, Frymburk, zdroj: Libor Sváček archiv Vydavatelství MCU
Lipno, zdroj: Libor Sváček archiv Vydavatelství MCU
Lipenská přehrada, Lipno nad Vltavou, zdroj: Libor Sváček archiv Vydavatelství MCU
„Jihočeské moře“, zdroj: Libor Sváček archiv Vydavatelství MCU

Lipensko