Budějovicko

Turistická oblast rozkládající se mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou nad Vltavou, Týnem nad Vltavou a Lišovem. Od jihu k severu, tedy mezi Budějovicemi a Týnem, protéká regionem Vltava, která však v tomto úseku již nemá vodácké využití, neboť její hladina je zde vzduta Hněvkovickou přehradou. To však zároveň umožňuje plavbu výletních lodí z Budějovic do týna nad Vltavou a dále.

Centrem oblasti jsou přirozeně České Budějovice, někdejší královské město založené na soutoku Vltavy s Malší roku 1256 Přemyslem Otakarem II. Jejich symbolem je 72 m vysoká (přístupný je ochoz ve výšce 46 m) Černá věž, jež sloužila jako zvonice a stanoviště strážného a hlásného. Dalším neodmyslitelným atributem města je Samsonova kašna (o průměru 17 m) stojící ve středu přibližně čtvercového náměstí (133 × 137 m) pojmenovaném po zakladateli dnešní jihočeské metropole Přemyslu Otakaru II. Pozoruhodnou technickou památkou je rekonstruovaná vodárenská věž s multimediální expozicí tematicky věnovanou vodě. Pivu je naopak zasvěcena expozice Návštěvnického centra pivovaru Budvar. Centrum města si můžete prohlédnout ze zajímavé perspektivy paluby lodi během vyhlídkové plavby po Malši.

Jednoznačně nejvyhledávanějším turistickým cílem v okolí Budějovic je zámek Hluboká nad Vltavou, jedinečný příklad anglické tudorovské novogotiky zdobící ovšem poněkud nečekaně krajinu jižních Čech. Poznámka pro milovníky historie: pod Hlubokou najdete tzv. Závišův pomník připomínající popravu Vítkovce Záviše z Falkenštejna roku 1290, když jeho bratr Vítek z Krumlova odmítl králi Václavovi II. vydat Hlubokou, tehdy ještě hrad v držení Vítkovců. V těsném sousedství zámku mohou zase uměnímilovní turisté navštívit expozici Alšovy Jihočeské galerie. Nedaleko, na břehu Munického rybníka, je již od roku 1939 v provozu zoologická zahrada, po řadě úprav v uplynulých desetiletích největší jihočeská ZOO. Specializuje se především na evropskou zvířenu a je otevřená 365 dní v roce. Severně od Budějovic dominuje protáhlému návrší zdaleka viditelný kostel sv. Petra a Pavla v Hosíně. Chrám ukrývá apsidu románského kostelíku, jenž je nejstarší stavbou Českobudějovicka. Hosín je znám též díky sportovnímu letišti. Po Vltavě se můžete z Českých Budějovic vydat do Týna nad Vltavou, proplout soutokem Vltavy s Lužnicí a po ní dále proti proudu až k zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí. Barokní, nedávno velkoryse opravený zámek je zpřístupněný návštěvníkům, pro něž je zde připraven celou sezónu bohatý program. Na Českobudějovicku je však výletních cílů, těch vyhlášených i těch méně známých, mnohem víc: v Úsilném si můžete projít část bývalé odvodňovací štoly (tzv. Eliášova dědičná štola), v Opatovicích se pokocháte hezkými usedlostmi ve stylu selského baroka, Zliv se může pochlubit nenápadnou, ale vzácnou stavební památkou – dvouobloukovým mostem z počátku 18. století. Budějovicko je samozřejmě krajem rybníků – jeden z nich, Bezdrev, je 3. největším u nás. Asi byste nečekali, že v Rudolfově a jeho okolí se v 16. století intenzivně těžilo stříbro. S touto historií se můžete seznámit prostřednictvím naučné stezky Cesta kolem hornického města. Nefalšovanou romantiku nabízí Židova strouha, malebné a lehce „divoké“ údolí stejnojmenného potoka jižně od Bechyně. Úžasný pohled do údolí Vltavy skýtá vyhlídka Baba na levobřežní cyklostezce v místě někdejšího hradiště severně od Hluboké. Poutní barokní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě byl vystavěn v letech 1733 až 1735 a jeho architektura nezapře, že autorem plánů byl sám K. I. Dientzenhofer. Cestou do Týna nad Vltavou si můžete prohlédnout mimořádně poučnou expozici věnovanou atomové energii – Návštěvnické centrum jaderné elektrárny Temelín Vysoký Hrádek. V Týně si pak povšimněte hladiny Vltavy – již „neteče“, neboť až sem zasahuje vzdutí způsobené 46 km vzdálenou (vzdušnou čarou) Orlickou přehradou. Trochu adrenalinu můžete zažít v Týně nad Vltavou při prohlídce tajemného středověkého labyrintu pod městem (přístupné s průvodcem).

Destinační společnost Českobudějovicko-Hlubocko, z.s.
Masarykova 35, 373 41 Hluboká nad Vltavou

https://www.jiznicechy.cz/turisticke-oblasti/ch-budejovicko


Fotogalerie

Hosínský novorománský kostel má původní románskou apsidu z 11. stol., zdroj: Libor Sváček archiv Vydavatelství MCU
Soutok Vltavy s Lužnicí (vpravo) pod Týnem nad Vltavou, zdroj: Libor Sváček archiv Vydavatelství MCU
Zámek Hluboká nad Vltavou, zdroj: Libor Sváček archiv Vydavatelství MCU
Kostel Panny Marie Bolestné na Dobré Vodě, zdroj: Libor Sváček archiv Vydavatelství MCU
České Budějovice, náměstí Přemysla Otakara II., zdroj: Libor Sváček archiv Vydavatelství MCU

Budějovicko